Elektrik ve doğalgaz faturaları koronavirüs sebebiyle 1 yıl ertelenebilecek

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan kanunla elektrik ve doğalgaz faturaları için alınan son dakika kararı duyuruldu. Yeni tip koronavirüsün Türkiye'de görülmesi sebebiyle yargı alanındaki hak kayıpları için de düzenleme geldi. Corona sebebiyle kirasını ödeyemeyenler için de iyi haber.
Bu haber 2020-03-26 20:09:48 eklenmiş ve 33 kez görüntülenmiştir.

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamındaki düzenlemelerin de eklendiği ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Düzenlemeyle elektrik ve doğalgaz faturalarının koronavirüs salgını sebebiyle ertelenmesinin önü açıldı.

Resmi Gazete mükerrer sayısında şöyle denildi:

Kanunla, afet bölgelerinde elektrik, doğalgaz tüketim bedelleri 1 yıla kadar ertelenebilecek.

Bu yerlerde elektrik, doğalgaz tüketim bedelleri, tahakkuk, tahsilatlarının süresi ve kapsamı belirlenerek 1 yıla kadar ertelenmesi ile dağıtım, tedarik şirketlerinin söz konusu ertelemeden kaynaklanan anapara haricindeki tüketicilerden tahsil edilmeyen bedellere ilişkin finansman maliyetinin gecikme zammı tutarını geçmemek üzere, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanmasına Cumhurbaşkanınca karar verilebilecek.

Kirasını ödeyemeyen işyerleri

Kanunda dikkat çeken bir diğer düzenlemede iş yeri kiralarına ilişkin. Resmi gazetede yayınlanan karara göre, 1 Mart 2020'den 30 Haziran 2020'ye kadar işleyecek iş yeri kira bedelinin ödenememesi, kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacak, söz konusu bu hüküm 1 Mart 2020'den itibaren uygulanacak.

Kaynak:  https://www.internethaber.com/elektrik-ve-dogalgaz-faturalari-koronavirus-sebebiyle-1-yil-ertelenebilecek-2091466h.htm

ETİKETLER :
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
MEDYA TEK HABER
© Copyright 2013 Medya TEK Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site ULC Bilişim haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA