ÇELİK: KORUYUCU AİLE SAYIMIZ ÜÇ KAT ARTI

Adıyaman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından ilimizde uygulanan Koruyucu Aile Hizmet Modeli, Fehmi ÇELİK’in göreve gelmesiyle büyük hız kazandı. Korunmaya muhtaç çocukların sıcak bir aile ortamı bulması amacıyla çalışmalarda aile yanına yerleştirilen çocuk sayısında 3 kat artış sağlandı.
Bu haber 2020-03-11 16:04:42 eklenmiş ve 1 kez görüntülenmiştir.

Koruyucu Aileye verilen çocuk sayısında artış sağlamanın toplum içerisinde gelecekte yaşanabilecek sosyolojik bozulmalarında önüne geçilebileceğine vurgu yapan Çelik; “Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından geliştirilen Koruyucu Aile Hizmet Modeli;  Çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre sağlanamayan çocuklarımızın aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, gönüllü statüde, devlet denetiminde paylaşan, hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen kalpleri şefkatle atan uygun aile ya da kişilerin yanına verilmesidir.” dedi.

 

Sözlerine; “Sürdürdüğümüz çalışmalar neticesinde Koruyucu Aile yanına yerleştirilen çocuk sayısında 3 kat artış sağlamış bulunmaktayız. Geçmişle kıyaslandığında ilimizde Koruyucu Aile Hizmetleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu çalışmalar büyük bir başarıyı elde ettiğimiz anlamını taşımaktadır.” diyerek devam eden Çelik,

Şubat ayı içerisinde bakanlığımız nezdinde gerçekleştirilen Koruyucu Aile Temelli Çocuk Koruma Sistemi Çalıştayı’nda Geçici Koruyucu Aile bildirgesi yayınlanmıştır. Bu bildirgede ön plana çıkan öneriler arasında, "geçici koruyucu aile" modelinin pilot uygulamalarının başlatılması, Koruyucu Aile Mentorlük Sistemi’nin hayata geçirilmesi, koruyucu aile hizmetinin MEB müfredatında yer almasının sağlanması, üniversitelerde koruyucu aile hizmetine yönelik dersler eklenmesi, medyada yer alan dizi ve yapımlarda koruyucu aile hizmetine olumlu şekilde yer verilmesi ve doğru bilgi aktarımının sağlanması, koruyucu aile hizmetine yönelik öykü ve hikayeler içeren belgesellerin yapılması, tecrübeli koruyucu ailelerin illerde oluşturulan koruyucu aile komisyonlarına dahil edilmesi, Ulusal Koruyucu Aile Gününün belirlenmesi ve Koruyucu aile odaklı çocuk koruma sisteminin tüm paydaşlarla birlikte geliştirilmesi maddeleri yer almaktadır. Koruyucu Aile Hizmet Modelinin geleceğimiz olan çocuklarımız açısından ne kadar elzem olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.

 

 Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK Hanımefendinin rehberliğinde, Valimiz Sayın Aykut PEKMEZ Beyin desteğiyle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Çocuklarımızın geleceğine dokunmak, onlara sıcak bir aile ortamı sunmak isteyen tüm vatandaşlarımızı il müdürlüğümüze davet ediyorum.” dedi.
ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
MEDYA TEK HABER
© Copyright 2013 Medya TEK Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site ULC Bilişim haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA