Başkan Dağtekin’den ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ Mesajı

AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Bu haber 2020-03-09 11:56:43 eklenmiş ve 70 kez görüntülenmiştir.

 

Dağtekin mesajında” 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün, ülkenin tüm kadınlarına, başta çocuklarını kendilerinden koparan terör örgütleri ve türevlerine karşı, kar kış demeden aylardır destansı bir direniş sergileyerek ‘edibese’ diyen Diyarbakır annelerine, ülkemizin bekası, milletimizin istikbali için şehit olan tüm Mehmetçiklerimizin eşleri ve annelerine hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Şiddet kurbanı olan, görevleri başında katledilen ve 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yitirdiklerimiz başta olmak üzere ülkemizin bekası, milletimizin istikbali için şehit olan tüm kadınlarımızı şükranla yâd ediyor; her birine Allah'tan rahmet diliyorum” dedi.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanındığı 1934 yılından bu yana seçimlerde en yüksek kadın katılımının AK Parti iktidarında gerçekleştiğini kaydeden Dağtekin "AK Parti ile birlikte kadınların karar alma mekanizmalarındaki rolleri artmıştır. 1934'teki kadınların seçme seçilme hakkı alındığı andan itibaren yüzde 4,1'lik Meclisteki temsil hakkı, bugün yüzde 14,5 çıkmış vaziyette. Türkiye Büyük Millet Meclisi verilerine göre, 2019'da 589 milletvekili içinde kadın milletvekili sayısı 102, erkek milletvekili sayısı ise 487’dir.

Meclise giren kadın milletvekili oranı 2007'de yüzde 9,1 iken, 2019'da yüzde 17,3'e çıktı. TBMM'de kadın temsili gibi belediye meclislerinde, belediye başkanlıklarında, il genel meclislerinde de kadın temsil oranı her geçen gün artmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanımız ve liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan, kadınlarımızı sadece siyasette perdenin arkasında değil, en ön safta yer verirken  karar mekanizmalarında da yer almalarını sağladı” diye konuştu.

Açıklamasının devamında İmam hatiplilere uygulanan katsayı ile başörtülü kızlara uygulanan ayrımcılığı hatırlatan Dağtekin “2002 yılı önce bizzat hemcinsleri tarafından ayrıma tabi tutulan, ikna odaları kurulan bir dönemden herkesin eşit ve özgürce gerek kamuda gerekse özelde çalışabildiği, kamunun her bölümünde, biriminde rahatlıkla görev yapılabilen bir konuma geldik. Bu düzenlemeler bile kadın mücadelesi açısından başlı başına bir devrimdir” ifadelerini kullandı.

AK Parti iktidarları dönemi boyunca  yasal düzenlemelerde  'önce kadın-çocuk' diyerek her alanda eşitliğin ötesine geçen, kadına pozitif ayrımcılık tanıyan uygulamaları pratikte de hayata geçirdiklerini belirten Dağtekin “2023 hedeflerimize kararlılıkla yürürken, başımızın tacı olan kadınlarımızı her alanda daha ileriye taşımakta kararlıyız. Bilhassa kadınların çalışması ve eğitiminin önündeki engellerin kaldırılmasıyla işgücüne katılım oranları giderek arttı. Kadınların çalışma hayatında daha fazla yer almasının ardından birçok düzenleme de hayatımıza girmeye başladı. Bugün yasalarımızda 15 ayrı imkân kadınlar için yer alıyor. Örneğin Adıyaman’da 2019 yılı içerisinde İŞ-KUR’a kayıtlı 2486 hanım kardeşimiz özel sektörde işe yerleştirildi. 2.586 kadın ise Toplum Yararına Programlar kapsamında Kamu Kurum veKuruluşlarında istihdam edilmiştir. Aynı yıl Mesleki eğitim kursları, işbaşı eğitim programlarıve diğer Aktif İşgücü programlarından faydalandırılan kadın sayısı 5.656 dır. 2019 yılıiçerisinde 26.199 kadın işsizin toplam 10.728 kişisi İşe yerleştirme ve Mesleki Eğitimlerdenfaydalandırılmıştır” bilgisini verdi.

“Kadınlarımız, toplumumuzda ve kültürümüzde en seçkin ve saygın yerdedir” diyen Başkan Dağtekin “Başta Adıyamanlı kadınlarımız olmak üzere, tüm dünyada ve ülkemizde her türlü şiddetten uzak, adalete, eşitliğe, barışa ve huzura katkı sağlayıp, geleceğe güvenle bakmamıza vesile olması temenni ediyor, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü  kutluyorum.” İfadelerine yer verdi.

ETİKETLER :
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
MEDYA TEK HABER
© Copyright 2013 Medya TEK Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site ULC Bilişim haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA