"HİÇBİR MAKAM, HİÇBİR MERCİ MAHKEMELERE TALİMAT VEREMEZ."

DOĞRU İŞLEYEN BİR EKONOMİK SİSTEM İÇİN İYİ İŞLEYEN BİR ADALET SİSTEMİNE İHTİYAÇ VAR.
Bu haber 2020-02-23 19:29:53 eklenmiş ve 104 kez görüntülenmiştir.

 

Bankacılık Kanununa ilişkin değişiklik içeren teklif üzerine CHP Grubu adına konuşan Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman TUTDERE konuşmasında, iktidar sahipleri ve teklif sahiplerinin gözünden kaçan bir hususun olduğunu; özellikle, iyi işleyen bir ekonomik sistem için iyi işleyen bir adalet sistemine ihtiyaç duyuluğunu vurguladı.

 CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere’nin konuşmasından satır başları şu şekilde:

"HİÇBİR MAKAM, HİÇBİR MERCİ MAHKEMELERE TALİMAT VEREMEZ."

Son bir haftaya, şu anda içinde bulunduğumuz haftaya bakalım. İlkin, Silivri Mahkemesi, yıllardır adalet özlemi çeken Gezi sanıkları hakkında beraat kararı verdi ve bu beraat kararıyla Türkiye'de adalet özlemi çeken insanların umutları tekrar yeşerdi. Akabinde yaşananlara baktığımızda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı hemen, talimatla harekete geçti ve bu sanıklardan biri hakkında yakalama kararı çıkararak alelacele sulh ceza mahkemesine sevk edip tutuklattı. Akabinde ne oldu? Hâkimler ve Savcılar Kurulu bu kararı veren mahkeme hakkında soruşturma başlattı.

Anayasa'nın 138'inci maddesi açık, "Hiçbir makam, hiçbir merci mahkemelere talimat veremez, genelge gönderemez." diyor. Peki, ben buradan soruyorum: Hâkimler ve Savcılar Kurulu, bu kararı veren mahkeme hakkında hangi gerekçeyle soruşturma başlatıyor? Siz, Hâkimler ve Savcılar Kurulu olarak Anayasa'nın bu hükmünü açıkça ihlal etmiyor musunuz? Hâkimler ve Savcılar Kurulunun Başkanı kim? Adalet Bakanı. Adalet Bakanı, Hükûmetin bir üyesi. Nasıl oluyor bu iş? Bunu bütün dünyaya nasıl anlatacaksınız değerli arkadaşlar?

“UYGULANMADIKTAN SONRA, KANUN ÇIKARMANIN BİR ANLAMI YOK.”

Siz, ekonomiyi kurtarmak adına ne kadar mükemmel yasa getirirseniz getirin, Meclis gece yarılarına kadar ne kadar çalışırsa çalışsın. Ekonomiyi düzeltmek için Meclis çalışıyor, ekonomiyi batırmak için hâkimleriniz, savcılarınız maalesef ki yargı tarihine kara leke olarak geçen kararlar veriyorlar. Bir ülkede hukuk yoksa, bir ülkede yargı bağımsızlığı yoksa ekonomik krizi çözme şansınız yoktur. En mükemmel kanunu da getirseniz hiçbir sermaye, ülkenizde yatırım yapmaz, hiçbir sermaye buradaki piyasaya güvenmez. Bu milletin vekilleri olarak, bu Meclisin üyeleri olarak, hepimizin artık bu gerçeği görmesi gerekiyor. Birbirimizi kandırmaya gerek yok, gece yarılarına kadar buralarda yasaları tartışmaya da gerek yok. Yasada var, yazılı; CMK'de var, yazılı ama bunlar uygulanmadıktan sonra, kanun çıkarmanın da bir anlamı yok.

“HALKIMIZI RAHATLATACAK, EKONOMİK KRİZDEN KURTARACAK YASALARI KONUŞALIM.”

Türkiye'nin her tarafından esnafımız, çiftçimiz, köylümüz, bütün halk kesimleri, yoksul insanlar ekonomik krizle boğuşuyor. Sizler, Varlık Fonunun önündeki engelleri kaldırmak, onu desteklemek adına kanun getiriyorsunuz. Halk sizden ne bekliyor biliyor musunuz? Esnaf, çiftçi, köylü, emekçi, dar gelirli bütün insanlar, sizlerden ekonomik krizden kurtulmak adına yasa yapmanızı bekliyor. Halkımızı rahatlatacak, ekonomik krizden kurtaracak yasaları getirin; bunları konuşalım. Türkiye'nin gerçekleri bunlar. Esnaf Bağ-Kur primini yatıramıyor; vatandaş elektrik faturasını, doğal gaz faturasını yatıramıyor, çocuklarına harçlık veremiyor. Bunlar Türkiye'nin bir numaralı gündem maddesi. Milletin vekilleri olarak hep beraber bu sorunlara çözüm bulalım.

ETİKETLER :
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
MEDYA TEK HABER
© Copyright 2013 Medya TEK Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site ULC Bilişim haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA