BAŞVURULARI İPTAL EDİLENLERİN ABONELİKLERİ DE İPTAL EDİLDİ

Türkiye’de kamuoyunda imar barışı olarak isimlendirilen yasadan faydalanmak için başvuru yapan vatandaşlardan yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerin belgeleri iptal ediliyor
Bu haber 2020-02-19 15:08:08 eklenmiş ve 67 kez görüntülenmiştir.

 

Türkiye’de kamuoyunda imar barışı olarak isimlendirilen yasadan faydalanmak için başvuru yapan vatandaşlardan yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerin belgeleri iptal ediliyor.

Türkiye’de kamuoyunda imar barışı olarak isimlendirilen yasadan faydalanmak için başvuru yapan vatandaşlardan yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerin belgeleri iptal ediliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hayata geçirilen İmar Barışı uygulaması kapsamında, 81 ilde yapılan incelemeler sonucunda, mevzuata aykırı olduğu tespit edilen 20 bin 158 kişi ile belge bedelini yatırmayan 10 bin 300 kişinin yapı kayıt belgesi iptal edilmesinin ardından elektrik ve su aboneleri de tek tek iptal edilmeye başlandı.

31 ARALIK 2019’DA SONA ERMİŞTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınan bilgiye göre, 31 Aralık 2017'den önce yapılmış, ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların imar ve iskân sorununun çözülmesi amacıyla hayata geçirilen İmar Barışı uygulamasında, başvurular 8 Haziran 2018'de başladı. Yapı kayıt belgesi almak için bedelin en az yüzde 25'inin yatırılması gereken uygulamada, geri kalan ödeme için verilen süre ise 31 Aralık 2019'da sona ermişti.

BİNLERCE İPTAL EDİLEN YAPI KAYIT BELGESİ VAR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulanan sisteme Kahramanmaraş’ta yoğun ilgi göstermiş ve yaklaşık 50 bin kişi imar barışından faydalanmak için başvuruda bulunmuştu. Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da bugüne kadar, yapı kayıt belgesi alınamayacak yapılardan olduğu için mevzuata aykırılığı tespit edilenler ile belge bedelinin tamamını verilen süre içerisinde yatırmayan binlerce kişinin yapı kayıt belgesi iptal oldu.

İPTAL EDİLEN BELGELER ABONELİKLERİ DE İPTAL ETTİRDİ

İmar Barışı ile belge alan yapı maliklerine, binanın yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olmak üzere birçok hak tanınmıştı. Buna göre, yapı kayıt belgesi alan yapılara, talep halinde ilgili mevzuatta tanımlanan, ait olduğu abone grubu dikkate alınarak geçici olarak su, elektrik ve doğal gaz bağlanmıştı. Yapı kayıt belgelerinin iptale edilmesiyle geçici olarak alınan Elektrik, su ve doğalgaz abonelikleri de iptale edildi. Kaynak: Başvuruları iptal edilenlerin abonelikleri de iptal edildi

Kaynak: Başvuruları iptal edilenlerin abonelikleri de iptal edildi

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
MEDYA TEK HABER
© Copyright 2013 Medya TEK Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site ULC Bilişim haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA