50 YILLIK İÇME SUYU İHTİYACI SONUÇLANDI

Besni ve Gölbaşı ile 4 belde ve 12 köy içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Erkenek İçme Suyu ishale hattının ihalesi gerçekleştirildi. Gölbaşı-Besni-Adıyaman-Kahta Hızlı Tren projesi ise onaylanarak sondaj planlarının hazırlıklarına başlandı.
Bu haber 2020-01-30 19:20:33 eklenmiş ve 123 kez görüntülenmiştir.

 

Erkenek İçme Suyu ihalesinin ardından AK Parti Milletvekili Ahmet Aydın ve Yakup Taş ile Besni Belediye Başkanı Eyyup Mehmet Emre, DSİ Genel Müdürü Mevlit Aydın'ı ziyaret ederek teşekkür etti.

 

Ziyarette DSİ'ye ait diğer projeler istişare edilirken, Erkenek İçme Suyu İshale Hattının yapılmasıyla ilçelerin yıllardır çözülemeyen içme suyu sorununun çözülmüş olacağı ifade edildi.

 

Heyet daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları Genel Müdürü Ali İhsan Uygun'u ziyaret ederek Gölbaşı-Besni-Adıyaman-Kahta Hızlı Tren projesinde gelinen aşamayı ve güzergah çalışması istişare edildi.

 

Ziyaretlerin ardından açıklama yapan AK Parti Milletvekili Ahmet Aydın, projelerin teker teker hayata geçtiğini belirterek; "İçme suyu Besni'nin en önemli sorunlarından birisiydi. Sadece Besni'de değil Gölbaşı, Balkar, Belören ve Suvarlı beldesi ve 12 köyü ilgilendiren çok önemli bir proje. 130 km öteden birinci sınıf kalitede olan Erkenek suyunu Besni'ye kazandırdık. Projenin inşaat yapım ihalesi 23 Ocak'ta gerçekleştirildi. 2022 yılında tamamlanması planlanan projenin yapım maliyeti 150 milyon 664 bin TL. Projede 130 km uzunluğunda çelik borular döşenecek ve 12 adet su deposu yapılacak. Bunlardan 2 tanesi ise Besni'ye kurulacak. Erkenek kaynağı ile yıllık 16 milyon m3 olarak karşılanacak. Besni'ye hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Besni Belediye Başkanı Eyyup Emre ise projeyle Besni’nin 50 yıllık içme suyunu karşılanacağını belirterek “Erkenek içme suyumuzun ihalesini gerçekleştirdik. Başta Ahmet Aydın Bey olmak üzere tüm vekillerimize DSİ Genel Müdürümüz ve ekibine şükranlarımı sunarım” ifadelerini kullandı.

Gölbaşı Belediye Başkanı İskender Yıldırım da “İlçemizin 50. Yıllık içme suyu sorununu çözüme kavuşturan AK Parti Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekilimiz Sayın Ahmet Aydın’a ilçemiz ve şahsım adına sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek “ Besni Gölbaşı İçmesuyu isale hattının ihalesini yaptık. Hayırlı olsun. Bu vesile ile kurumumuza teşekkür ziyaretinde bulunan Ak Parti Adıyaman Milletvekilleri Sn. Ahmet Aydın, Sn. Yakup Taş ve Besni Belediye Başkanı Sn.E.Mehmet Emre'ye nazik ziyaretleri için teşekkür ediyorum” dedi.

-        HIZLI TREN

Gölbaşı-Besni-Adıyaman-Kahta Hızlı Tren projesinin ise onaylandığını ve sondaj plan hazırlıklarına başlandığını ifade eden Aydın; "Gölbaşı-Besni-Adıyaman-Kahta Hızlı Tren projesi için çalışmalarımız devam ediyor. Projemizde Besni dahil olmak üzere 4 istasyonumuz bulunmaktadır. Yaklaşık 100 kilometre olan güzergahta dizayn hızı 16-200 kilometre olacak. Projenin bir an önce Adıyaman'a kazandırılması için konuyu yakından takip ediyoruz. İnşallah proje yıl sonunda tamamlanacak" dedi.

 

ETİKETLER :
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
MEDYA TEK HABER
© Copyright 2013 Medya TEK Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site ULC Bilişim haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA